Dla Niepodległej - 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości • Informacje z gminy • Aktualności • Urząd Gminy Sochocin

Galeria (1)

Dla Niepodległej - 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

27 listopada 2018, 10:22 | Informacje z gminy

Publiczny Zespół Szkół i Przedszkoli Samorządowych włączył się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

Zaplanowaliśmy wiele atrakcyjnych i ciekawych działań, a nasi uczniowie podjęli dużo inspirujących wyzwań i zadań. Zorganizowaliśmy dwie wycieczki do Warszawy o tematyce patriotycznej „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Uczniowie klasy VIII a i VIII b oraz przedstawiciele „trójek klasowych” samorządu uczniowskiego z klas IV-VII i klas III gimnazjalnych zwiedzali miejsca związane z wydarzeniami historycznymi, powiązanymi z Józefem Piłsudskim oraz polskimi osiągnięciami okresu II RP. Uczniowie, podczas spaceru śladami Józefa Piłsudskiego po Warszawie, odwiedzili najważniejsze historycznie miejsca XX- lecia międzywojennego. Poznali miedzy innymi historię Cytadeli, Stadion Legii im. Józefa Piłsudskiego, historię założenia Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Zwiedzili ważne dla Polaków miejsca na Krakowskim Przedmieściu oraz Zamek Królewski.

W przeddzień rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w dniu 9 listopada 2018 roku, uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w redagowaniu plakatów „Bo to Polska”. Wykonywali kotyliony, zaś o godzinie 11.11 wszyscy wspólnie odśpiewali hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie zebrana w hali sportowej społeczność szkolna wysłuchała przygotowaną inscenizację słowno-muzyczną „Dla Niepodległej”. Mury szkoły obiegły melodie śpiewanych pieśni patriotycznych. Na koniec uczniowie klas VIII zaprezentowali koleżankom i kolegom informacje na temat Józefa Piłsudskiego oraz innych bohaterów Niepodległej.

Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych działań była zbiórka pamiątek związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości i budową wolnego państwa, w którą zaangażowali się uczniowie wraz z rodzicami. Udostępnione przez mieszkańców przedmioty i pamiątki zostały przez uczniów oraz nauczycieli opisane, a także specjalnie pogrupowane, a następnie sfotografowane. Efekty tych działań zostały udostępnione społeczności szkolnej 9 listopada 2018 roku, w formie ściennej wystawy na korytarzu szkolnym. Sfotografowane pamiątki posłużyły do stworzenia prezentacji multimedialnej, która została zaprezentowana 10 listopada 2018 roku na Rynku Sochocina w czasie Wieczornicy, upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości. Tego dnia uczniowie przedstawili społeczności lokalnej przygotowaną inscenizację słowno-muzyczną, w którą wplecione zostały filmy archiwalne, nawiązujące do okresu odzyskania niepodległości, pieśni patriotyczne. Na scenie, w tle wspaniałej historycznej scenografii, z okopami i atrapą czołgu, występowali uczniowie, rodzice i przedstawiciele gminnego koła emerytów. Nastrój tworzyły światła płonących pochodni, lamp naftowych, świec. Do doniosłych wydarzeń Wieczornicy należał uroczysty wjazd Józefa Piłsudskiego na Kasztance wraz z asystą. Zgromadzonych mieszkańców rozgrzewała wojskowa grochówka serwowana z kuchni polowej.

Przybyli na Wieczornicę mieszkańcy mogli napisać życzenia dla Niepodległej na kartkach wcześniej przygotowanych w konkursie plastycznym „Pocztówka dla Niepodległej”, a następnie zamieszczali je tablicy z konturem Polski. Każdy uczestnik uroczystości został udekorowany pięknym, biało-czerwonym kotylionem przygotowanym przez Szkolny Klub Wolontariusza.

100. rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy również na sportowo. W szkole został zorganizowany dwudniowy turniej piłki ręcznej w setną rocznicę szczypiorniaka. Przeprowadzone rozgrywki nawiązały do wydarzeń z historii, kiedy w koszarach i barakach garnizonu (w Szczypiornie koło Kalisza), za drutami kolczastymi obozu jenieckiego, polscy legioniści rozgrywali pierwsze, historyczne mecze piłki ręcznej. Pomimo tego że piłsudczykom odebrano broń i wolność, nie tracili nadziei na odzyskanie niepodległości. Z apatii i marazmu pozwoliła im się wyrwać samodyscyplina i właśnie piłka ręczna, która stała się niezwykle popularna wśród internowanych żołnierzy Józefa Piłsudskiego.

Wówczas zapewne nie zdawali oni sobie sprawy z faktu, że tworzą podwaliny jednej z najpopularniejszych obecnie gier zespołowych w Polsce, która jest obecna i lubiana w naszej szkole.

Ponadto, dla uczniów klas I–V szkoły podstawowej zorganizowane zostały biegi przełajowe pod hasłem „Bieg dla Niepodległej”. Wzięło w nich udział około 250 uczniów oraz wielu rodziców, którzy włączyli się do sportowej rywalizacji, kibicowania oraz pomocy w organizacji imprezy.

Innym, ciekawym wydarzeniem był rajd rowerowy „Dla Niepodległej” do miejsc pamięci narodowej na terenie gminy Sochocin, którego uczestnikami byli uczniowie klas III gimnazjalnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w działaniach programu „GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ” oraz włączyli się w pomoc i organizację wielu wspaniałych wydarzeń.

Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili nam zdjęcia swoich bliskich i pamiątki z okresu odzyskania niepodległości i XX-lecia międzywojennego!!!

DZIĘKI PAŃSTWA ŻYCZLIWOŚCI, POMOCY I WSPÓŁPRACY MOGLIŚMY ZREALIZOWAĆ NASZ PROJEKT.

Udostępnione zdjęcia i pamiątki rodzin, możecie Państwo oglądać w szkole oraz w formie wirtualnej:

Wystawa

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

© 2017 Urząd Gminy w Sochocinie | Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)