STOP pożarom traw • Komunikaty • Aktualności • Urząd Gminy Sochocin

Galeria (1)

STOP pożarom traw

Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień.

Wypalanie traw NIE przynosi żadnych korzyści!

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej mylnego. Pożary traw powodują straty ekologiczne: ziemia wyjaławia się, do atmosfery przedostają się trujące związki chemiczne, niszczone są miejsca lęgowe ptaków oraz miejsca bytowania zwierzyny łownej, w płomieniach ginie wiele pożytecznych zwierząt (m.in. dżdżownice, mrówki), dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów a w konsekwencji obniżenie plonów roślin; duże zadymienie zmniejsza widoczność na drogach.

Możesz nie zdążyć uciec!

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Tego nie wolno robić!

Wypalanie traw, łąk, pastwisk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a w skrajnych przypadkach nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Stracisz pieniądze!

Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz.U. z 2015r. poz. 308) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz.U. z 2015 poz. 344) zobowiązują użytkownika gruntów do utrzymania ziemi w dobrej kulturze rolnej oraz zabraniają wypalania gruntów rolnych. Naruszenie tych zasad może skutkować nawet całkowitym odebraniem wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich.

Więcej informacji:

http://www.straz.pl/badz-bezpieczny/pozary-traw


Źródło: www.straz.pl
Galeria (2)
© 2017 Urząd Gminy w Sochocinie | Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)