Zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie • Aktualności • Urząd Gminy Sochocin

Galeria (1)

Zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie

11 lutego 2019, 11:11 | Informacje z gminy

Pionierska ekspozycja zatytułowana „Z bogactw natury. Sochocińskie guziki” otwarta została w grudniu 2009 r., w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie. Upamiętnia bardzo ciekawy epizod z dziejów Sochocina, dotyczący unikalnego rzemiosła – produkcji guzików, którego rozkwit datuje się na lata 1900–1930, a także prezentuje historię Sochocina. Inicjatorami powstania izby byli potomkowie guzikarzy sochocińskich. Została ona przygotowana we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej za pomocą plansz i gablot ukazane zostały dzieje Sochocina (jako miasta i wsi), i sochocińskiego guzikarstwa. Można tutaj obejrzeć m.in. kopię dokumentów istotnych dla historii miejscowości, jak np. treść aktu lokacyjnego, czy ukaz carski odbierający prawa miejskie Sochocinowi. Znajduje się tu też dokumentacja fotograficzna z lat międzywojennych. Na planszach ukazano również historię guzika oraz wizerunki sochocińskich guzikarzy, ich wspomnienia i relacje. Na uwagę zasługuje plansza z materiałem ilustracyjnym, dotyczącym wpływu guzikarstwa na rozwój miejscowości.

Druga część wystawy przedstawia technologię produkcji sochocińskiego guzika z muszli. Część etnograficzna stylizowana jest na pomieszczenie kuchenne z przełomu XIX i XX w. Zostały w nim zgromadzone przeróżne urządzenia służące do wyrabiania guzików z muszli, tj. borownia, tokarnia, dziurkarka.

Uzupełnieniem ekspozycji jest film przedstawiający proces wytwarzania guzików z muszli. Realizacja tej niezwykłej historycznej wystawy, bez wątpienia wpłynęła na ocalenie pamięci o tradycji, która przez dziesiątki lat stanowiła istotny element bytu lokalnej społeczności. Wystawa zdobyła uznanie publiczności oraz Kapituły IV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”, uzyskując pierwsze miejsce w kategorii Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu. Warto podkreślić, że jest to jedyna taka ekspozycja produkcji guzików z muszli na skalę krajową, jak i europejską.

Izba czynna jest od wtorku do piątku w godz. 13.00–17.00 i w soboty od 11.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy.


Kamil Wojciechowski

Galeria (2)Galeria (3)Galeria (4)Galeria (5)
© 2017 Urząd Gminy w Sochocinie | Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)